Vad kan inte halka ur folk när inte haspen är på! I ett obligatoriskt Agendainslag om dödshoten efter publiceringen av Muhammed som... ja, ni vet, där slår det slint för författaren Rawia Morra - "yttrandefrihet i all ära" häver hon ur sig fast hon vill "nästan dö för den... men yttrandefrihet ska vi ha när den är befogad". Jag håller fullständigt med henne om att det är ett "lyxproblem" att religiösa människor känner sig "kränkta" av Vilks teckningar om man jämför denna "kränkning" med att sitta bortglömd på Guantanamo eller med fyra fängslade chefredaktörer i ett egyptiskt (?) tortyrfängelse. Självklart. Och jag vill läsa mer om t.ex. kamp för yttrandefrihet i Mellanöstern. Men samtidigt hoppar ur Morras mun en ohygglig groda, särskilt om fatwan mot Vilks och Nerikes Allehanda också är ett lyxproblem. Och att som svensk muslim känna sig "kränkt" för att inte alla andra svenskar tycker att profeten är "helig" är förtryck av oliktänkande. Men varför är programledare så tröga? Varför frågar inte Karin Hubinette omedelbart Morra när yttrandefrihet i så fall inte skulle vara "befogad". Det vill vi gärna veta.
Stefan!
Har du läst Jinges blog igår? Om Site Institute som tillhandahöll inspelningen med hoten mot "konstnären" och olika svenska företag?
Posted by: Rawia Morra | September 17, 2007 at 12:42 AM
Jag har aldrig någonsin försvarat någon Fatwa för eller mot någon överhuvudtaget! Jag tycker att religiösa gubbar ska hålla sina tassar borta från vardagen överhuvudtaget.
Däremot hävdar jag att Vilks behov av uppmärksamhet är ett "lyxproblem"!
Jag hoppas att du behandlar mig rättvist och citerar mig rätt, trots att jag råkar vara född muslim!
Posted by: Rawia Morra | September 17, 2007 at 12:48 AM