Vem lyssnade hunden vid ljudtratten efter på etiketten på gamla skivor som i min barndoms grammofontimmar av hallåmannen annonserades som "Husbondens röst" ? Vem som idag äger HMV/EMI kan i alla fall inte jag svara på. Ändå har integritet enligt SvD:s Viveka Adelswärd i folkmun alltmer börjat syfta på en rättighet snarare än en egenskap. Fan tro't. Nu har inte bara ett par universitet - förr i tiden fristäder överordnade till och med det egna landets lagar - stängt av datorer för misstänkta fildelare. En arbetsgivare har ju rätt att bestämma hur jobbdatorer används men får för den skull inte läsa de anställdas post. Eller ? Men nu har också Konstnärsnämnden (!) på uppdrag av - ja, det är så DN formulerar det den 20 maj - amerikanska organisationer börjat agera mot misstänkt men inte i domstol bevisad fildelning bland konstnärer som arbetar i Iaspisateljéerna. Husbondens röst är numera alltså t.ex. ESA, Entertainment Software Association, och svenska myndigheter lydiga vovvar. Inte att undra på att gamle frihetlige rabulisten, m.m. Lars Gustafsson i Expressen 27 maj förklarar "Därför röstar jag på Piratpartiet". Jag tror inte jag följer hans exempel - det surrar för mycket av ekonomisk brottslighet kring Pirate Bay för min enkla smak. Men bravo, Lasse, i alla fall. Alltför många lystrar till Husbondens röst i dessa dagar och då menar jag inga stenkakor.
"det surrar för mycket av ekonomisk brottslighet kring Pirate Bay för min enkla smak."
Vad menar du här? Är det själva nedladdningen eller något annat? jag bor inte i Sverige och har inte följt Pirate bay rättegången på nära håll.
Tack för en fin blogg!
Posted by: Daniel Nylin Nilsson | June 01, 2009 at 12:13 PM
"Jag tror inte jag följer hans exempel - det surrar för mycket av ekonomisk brottslighet kring Pirate Bay för min enkla smak."
Piratpartiet och Pirate Bay är två helt skilda organisationer och där Pirate Bay försöker åstadkomma förändring med "civil olydnad" och motstånd går PP den politiska vägen och ämnar förändra politiken inifrån. Alltför länge har stora bolags pengaintressen fått styra svensk och europeisk politik i frågor som är alltför viktiga att lämnas åt särintressen.
Tack för intressant läsning ändå.
Posted by: Johan | June 01, 2009 at 04:53 PM
Pirate Bay of Piratepartiet är naturligtvis två olika organisationer. Men visst hänger de ihop lika mycket som Sinn Fein och IRA?
Posted by: Daniel Nylin Nilsson | June 01, 2009 at 05:25 PM
Nope TPB och PP är inte IRA och Sinn Fein.
TBP är helt opolitiskt och har ingen politisk åsikt. Det är tom. så att en av grabbarna är övertygad miljöpartist. Piratbyrån däremot har samband med piratpartiet och är den "aktiva" delen av Piratrörelsen.
Mvh
Fredrik Larsson
Posted by: Fredrik Larsson | June 01, 2009 at 06:07 PM
Inte bara "övertygad miljöpartist", han är dessutom medlem i Miljöpartiet om jag inte minns fel.
I övrigt har jag inget att tilläga då Johan och Fredrik redan förklarat hur det är.
Posted by: Nypirat | June 01, 2009 at 06:43 PM
@Nypirat "Pirate Bay försöker åstadkomma förändring med 'civil olydnad' och motstånd" och "TBP är helt opolitiskt och har ingen politisk åsikt" är knappast förenliga satser.
Posted by: Gagliano | June 02, 2009 at 12:00 AM