« Kulturpolitik (fp) i fel koffert? | Main | Inom gränserna för betraktarens förståelse »

Comments

Jens Runnberg

Nåja, en och annan av oss gör en hel pudel. http://korta.nu/a663

/Jens Runnberg

Henke Man

Aha, på väg hem från "teaterstaden Göteborg". Där känner jag en regissör som blev utsparkad från Göteborgsoperan på grund av sexuella trakasserier. Saken tystades naturligtvis ned så att det inte skulle komma till hycklarnas kännedom.

Stefan J

Ibland får man sovra i bekantskapskretsen, Henke Man. Men inte heller tro på allt som berättas. Om folk förlorar jobbet pga anklagelser, som inte tål genomlysning utan måste tystas ner och sen lever kvar som skvaller, är inte det en allvarlig sak?

Henke Man

Stefan, i det här fallet har jag jobbat med regissören i fråga och med egna ögon sett vad som drabbade kvinnliga medspelare.
På min arbetsplats finns en outtalad men grundregel som heter håll käften. Till och med teaterfacket har fattat att detta förhållningssätt är det mest bekväma.

The comments to this entry are closed.